SUN krystal, vaše čistá energie

APPLE se mění!

Datum: 4. 8. 2016, zpět

APPLE bude brzy prodávat elektřinu ze svých obnovitelných zdrojů, a bude vyrábět elektromobily.

Přední světový výrobce mobilních telefonů a počítačů Apple chystá novou expanzi ve zcela odlišných oborech, kterým dominuje. Již brzy začne americkým zákazníkům dodávat elektrickou energii z vlastních solárních elektráren. Kromě toho Apple vyvíjí vlastní elektromobil, se kterým chce konkurovat Tesle.

Společnost Apple si nedávno založila dceřinou firmu s názvem Apple Energy LLC, která se bude zabývat distribuci a obchodem přebytečné solární energie. Povolení přišlo z Amerického federálního regulačního úřadu a uděluje Applu povolení prodávat elektrickou energii, kterou získává z vlastních solárních elektráren na jihu USA.

Již v současnosti Apple pohání veškerá svá datová centra pohání zelenou energií. Kromě toho Apple provozuje vlastní solární elektrárny o výkonu 20 MW v Nevadě, 130 MW v Kalifornii a 50 MW v Arizoně. Celková kapacita solárních elektráren Applu dosahuje zhruba 220 MW.

Od soboty má Apple navíc právo přeprodávat elektřinu třetím subjektům, což mu pomůže v investování do dalšího rozvoje. Apple Energy tak nyní může prodávat přebytkovou elektřinu, kterou vyrobí na svých solárních farmách konečným zákazníkům v USA.

Vývoj nového elektromobilu

Kromě další expanze solárního byznysu Apple pracuje na vývoji nového elektromobilu. Na trh by měl být uveden v roce 2020. Auto, připravované pod označením Project Titan, by se mohlo vyrábět v továrnách Magna Steyr.

Podle amerických médií Apple si najal více než dvě stovky špičkových odborníků a již delší dobu pracuje na vývoji utajeného elektromobilu, který připomíná minivan. Apple úspěšně přebírá konkurenci odborníky na vývoj elektromobilů. Pro svůj projekt se společnosti podařilo získat Jamieho Carlsona a Chrise Porritta z Tesly, Megan McClainovou z Volkswagenu, Vinaye Palkkoda z Carnegie-Mellonovy univerzity v Pittsburghu a Paula Furgala ze švýcarského Federálního technologického institutu v Curychu. Všichni se dříve zabývali vývojem samořiditelných aut.

Přijít s elektromobilem by mělo pro Apple určitou logiku, konkuroval by třeba ambiciózní Tesle Elona Muska. Apple by vstoupil na obrovský trh, kde by mohl využít svých zkušeností s technologiemi, a mohl by dál růst. Dovolit si to může, díky úspěšnosti svých produktů drží v hotovosti obrovské množství peněz, které budou na vývoj auta bohatě stačit.