SUN krystal, vaše čistá energie

Tesla brzy začne dodávat solární panely v kombinaci s akumulátorem a elektromobilem

Datum: 1. 8. 2016, zpět

Tesla brzy začne dodávat solární panely v kombinaci s akumulátorem a elektromobilem

 Tesla brzy začne dodávat solární panely v kombinaci s akumulátorem a elektromobilem

První informace o akvizici SolarCity se objevily na počátku července. Dohoda o akvizici byla uzavřena v pondělí. Vše ještě musí odhlasovat akcionáři obou firem.


Nový obchodní model

Sloučená firma bude pod jednou značkou prodávat elektromobily, solární panely a bateriové systémy. Vizionář Elon Musk, který je majitelem Tesly, díky nové akvizici začal realizovat svůj nový „Master plan“ rozvoje společnosti.

Jedna z jeho vizí je solární elektrárna na střeše každého domu a baterie v každé garáži. Každopádně budoucnost dopravy bude spočívat v elektromobilitě a sdílení vozidel. Musk vidí budoucnost v nákladních automobilech a autobusech na elektrický pohon a také v autonomní síti sdílení elektromobilů. To vše má být poháněno solární energií, kterou si lidé budou vyrábět pro vlastní spotřebu na střechách domů.

V USA se tak zákazníci relativně brzy dočkají komplexních dodávek solárních elektráren, v kombinaci s akumulátorem a elektromobilem. Tento nový obchodní model bude Tesla chtít nabídnout i zákazníkům v dalších zemích. Je pouze otázkou času, na které nové trhy bude Tesla expandovat v horizontu několika následujících měsíců.

Nová gigatovárna na baterie

Minulý týden Tesla oficiálně otevřela první část rozestavěné obří továrny (tzv. Gigafactory) na akumulátory, na které spolupracuje s japonským Panasonicem. Má jít o druhou největší výrobní halu na světě, stát bude v Nevadě, ve městě Reno.

Továrna za pět miliard dolarů (121 miliard korun) by měla ročně vyrábět akumulátory pro půldruhého miliónu elektromobilů. Šéf Tesly Elon Musk odhaduje, že v roce 2020 by cena baterií měla klesnout pod 100 dolarů (2400 Kč) za kilowatthodinu.

Musk předpokládá, že koncem roku 2018 by továrna dodávala půl miliónu baterií pro chystaný „lidový” elektromobil Tesla Model 3. U něj se předpokládá prodejní cena kolem 840 tisíc korun.