SUN krystal, vaše čistá energie

NZÚ-další miliardy podpory pro OZE

Datum: 17. 12. 2020, zpět

Ministr Brabec: Až 27 miliard uvolní vláda na další podporu v rámci programu Nová zelená úsporám

Úspěšný program podpory energetických úspor pro domácnosti a bytové domy Nová zelená úsporám (NZÚ) bude mít další pokračování. Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2030 uvolnit až 27 miliard na další pokračování NZÚ. Uvedl to včera ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

56 miliard na zlepšení životního prostředí

Podle sdělení portálu nase-voda.cz vláda bude investovat do roku 2030 téměř 56 miliard korun na projekty na zlepšení stavu životního prostředí a ochranu biodiverzity, zlepšení kvality ovzduší a vod nebo adaptaci na změnu klimatu a zmírnění jejích dopadů. Téměř polovina částky bude vyčleněna na program NZÚ.

Nový plán investic do ochrany životního prostředí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030.

"Se 14,3 miliardy korun počítáme pro Národní program životního prostředí (národní zdroje), z něhož jdou peníze na budování zdrojů pitné vody, čistírny odpadních vod včetně domovních a technologie na eliminaci škodlivých látek nebo se z něj realizují opatření na využití srážkových a šedých vod," uvedl ministr Richard Brabec (ANO).

Další podpora pro NZÚ

"Přes 27 miliard korun si vyžádá program Nová zelená úsporám na projekty snižování energetické náročnosti stávajících rodinných a bytových domů, výstavbu rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a instalace obnovitelných zdrojů energie do rodinných a bytových domů," doplnil ministr Brabec.

Z dalších programů budou vyčleněny peníze na modernizaci zařízení pro sběr, třídění a úpravu odpadů či jejich materiálové využití nebo na výstavby kanalizací a vodovodů. Část peněz bude použita na spolufinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí či projektů se zdroji například z norských fondů.

Resort a jeho organizace také plánují realizovat konkrétní projekty, jako jsou například doplnění sítě měření povrchových vod, provedení bilance podzemních vod či vytvoření rejstříku svahových nestabilit, rekonstrukce turistických cest a chodníků v národních parcích nebo revitalizace vodního režimu v Královéhradeckém a Libereckém kraji.

Další investice budou směřovat do rekonstrukce rybníků, revitalizace šumavských rašelinišť či obnovy kulturních památek.